Lapin kauppakamarin teettämä selvitys osoittaa, että alueen mikro- ja pk-yritykset suhtautuvat yhä myönteisemmin EU:n CSRD:n mukaiseen kestävyysraportointiin. Vaikka osaamisen ja resurssien puute jarruttaa vastuullisuustyön systemaattista kehittämistä, kiinnostus ja tahtotila ovat selvästi kasvussa.

Lapin kauppakamari järjesti keväällä 2025 jäsenyrityksilleen maksuttoman kestävyysraportointivalmennuspilotin yhdessä Lapin ammattikorkeakoulussa meneillään olevan ”Kestävyysraportointi ja kestävä kehitys liiketoiminnassa” -hankkeen kanssa. Tämän yhteydessä toteutettiin myös selvitys Lapin alueen pk- ja mikroyritysten vastuullisuustyön nykytilasta sekä tietoisuudesta koskien EU:n kestävyysraportointidirektiiviä (CSRD). Selvityksen tavoitteena oli ymmärtää, missä määrin alueen yritykset ovat valmistautuneet kasvaviin vastuullisuusvaatimuksiin ja millaista tukea ne tarvitsevat kehitystyön tueksi.

Selvityksessä korostuu, että vaikka suurin osa Lapin alueen pk- ja mikroyrityksistä ei ole vielä suoraan EU:n uuden kestävyysraportointidirektiivin (CSRD) piirissä, vastuullisuustyöhön halutaan silti panostaa. Yrityksissä ymmärretään yhä selkeämmin, että vastuullisuus on olennainen osa kilpailukykyä ja liiketoiminnan uskottavuutta, erityisesti suhteessa asiakkaisiin, rahoittajiin ja muihin sidosryhmiin.

Ulkoiset paineet ja vastuullisuusvaatimukset kasvavat

Vastuullisuus ja kestävyysraportointi ovat perinteisesti kuuluneet erityisesti suuryritysten toimintakenttään, mutta EU:n CSRD-direktiivin myötä myös pienempien yritysten merkitys korostuu. Vaikka mikro- ja pk-yritykset eivät kuulu lakisääteisen raportointivelvoitteen piiriin, ne voivat silti joutua raportoimaan vastuullisuustyöstään osana toimitusketjuja. Suuryritykset saattavat edellyttää alihankkijoiltaan yhtenäistä ja läpinäkyvää raportointia vastatakseen omiin raportointivaatimuksiinsa.

Vastuullisuuteen on vahva tahtotila, mutta käytännön toteutusta vaikeuttavat ajan, osaamisen ja selkeiden toimintamallien puute

Valmennuspilottiin osallistuneiden yritysten mukaan keskeisin motivaatiotekijä osallistumiselle oli oman osaamisen kehittäminen. Lisäksi ulkoiset paineet, kuten suurasiakkaiden ja rahoittajien tiedonvaatimukset vaikuttivat päätökseen osallistua. Nämä havainnot tukevat käsitystä siitä, että vastuullisuusvaatimukset valuvat koko toimitusketjuun, ja että yrityksillä on tarve valmistautua ajoissa muutoksiin.

Vastuullisuus koetaan tärkeäksi, mutta haasteiksi nousevat erityisesti ajan ja osaamisen puute sekä vastuullisuusstrategian puuttuminen. Useilla pk-yrityksillä ei vielä ole selkeää suunnitelmaa tai rakenteita vastuullisuuden edistämiseksi.  Vastuullisuustyö näyttäytyy pienemmissä yrityksissä vielä usein projektiluonteisena, ja harvalla oli käytössä selkeä strategia.

Valmennus lisäsi ymmärrystä raportoinnista ja vahvisti myönteistä asennetta

Kyselyt ennen ja jälkeen valmennuksen osoittavat selvästi, että koulutus vaikutti myönteisesti osallistujien asenteisiin ja ymmärrykseen vastuullisuudesta. CSRD-direktiivin tuntemus kasvoi merkittävästi (n. 39 %), ja kiinnostus vastuullisuusstrategioiden laatimiseen vahvistui. Vastuullisuusvalmennus tarjosi konkreettisia työkaluja ja lisäsi ymmärrystä muun muassa kaksoisolennaisuusanalyysistä ja VSME-standardista (pk-yrityksille suunnattu vapaaehtoinen kestävyysraportointistandardi), ja sen nähtiin madaltaneen kynnystä aloittaa raportointityö. Suurin osa yrityksistä (yli 80 %) ilmoitti aikovansa aloittaa tai laajentaa kestävyysraportointia valmennuksen myötä. Valmennuksen myötä vastuullisuus nähtiin myös välineenä liiketoiminnan pitkäjänteiseen kehittämiseen, henkilöstön sitouttamiseen ja työnantajamielikuvan parantamiseen.

Lapin pk- ja mikroyritykset ovat matkalla kohti vastuullisempaa liiketoimintaa. Työ on monin paikoin vasta alkuvaiheessa, mutta suunta on selkeä.

Mikä selvitys?

  • Tutkielma: Vääräniemi, L (2025). Vastuullisuusjohtamisen kehittäminen Lapissa – kestävyysraportointi johtamisen välineen
  • Tutkielma tehtiin yhteistyössä Lapin kauppakamarin kanssa
  • Aineiston keruu tehtiin kyselylomakkeilla ja henkilöhaastatteluilla
  • Ensimmäiseen kyselyyn vastasi kahdeksan ja toiseen kuusi eri toimialojen yritysedustajaa, joista valtaosa edusti teollisuus- sekä malmi- ja kaivosalan yrityksiä
  •  
Lapin kauppakamarin korkeakouluharjoittelija Lotta Vääräniemi

Lotta Vääräniemi
Lapin yliopiston hallintotieteiden ja johtamisen opiskelija

Lapin yliopiston hallintotieteiden ja johtamisen opiskelija Lotta Vääräniemi kirjoitti Lapin kauppakamarin toimeksiannosta kandidaatintutkielman: Vastuullisuusjohtamisen kehittäminen Lapissa – kestävyysraportointi johtamisen välineenä (Vääräniemi L. 2025).

Tutkielman tavoitteena oli teoreettisesti tarkastella vastuullisuusjohtamisen kehittämistä Lapin alueella sekä selvittää, miten kestävyysraportointi toimii tehokkaana johtamisen välineenä yrityksissä. Työssä keskityttiin erityisesti vastuullisuuden integroimiseen osaksi organisaatioiden johtamiskäytäntöjä ja kestävän kehityksen tavoitteiden edistämiseen.