Leville kokoontui lähes 70 aktiivista Lapin kauppakamarin valiokuntalaista syysstarttiin. Tiiviin päivän aikana vierailtiin mm. Kittilän kultakaivoksessa ja heräteltiin omia ajatuksia Taru Tujusen puheenvuoron äärellä.
Lapin kauppakamarin valiokuntien tehtävänä on seurata toimialansa toimintaympäristöä, yhdistää alan ihmiset ja muodostaa yhdessä edunvalvontatyön areena. Valiokuntien syystartilla aloitettiin valiokuntien syyskausi ennen varsinaisten valiokuntien kokouksien alkamista.
Valiokunnat painuivat maan alle - kirjaimellisesti
Syystartin alkoi kaivosvierailulla Euroopan suurimpaan kultakaivokseen. Agnico Eagle Finlandin toimitusjohtaja Jani Lösönen otti valiokuntalaiset lämpimästi vastaan ja esitteli kaivoksen toimintaa ennen kuin pääsimme käymään maan alla. Pääsimme myös näkemään, miten osaa työkoneista ohjataan etänä maan päällä. Moderni kaivostyö näytti enemmän siistiltä toimistotyöltä kuin pimeässä hakkujen kanssa kalkuttelulta.
Ajomatka maan uumeniin osoitti viimeistään sen, miksi kaivoksiin tarvitaan niin mittavat alkuinvestoinnit. Maanalaisen verkoston rakentaminen turvalliseksi ja kestäväksi ei onnistu ilman merkittäviä rahallisia panostuksia ennen kuin yhtään unssia kultaa saadaan myytyä ulos.
Vaikka julkisessa keskustelussa halutaan herkästi laittaa matkailu- ja kaivostoiminta vastakkain, Kittilä on hyvä esimerkki siitä, miten nämä toimialat voivat toimia menestyksekkäästi rinnakkain samalla alueella. Tämä yhteiselo myös tuottaa kuntaan menestystä ja verotuloja. Esimerkiksi Kittilän kunnan uusi koulu pystyttiin rakentamaan täysin ilman velkaa.

Lapin elinkeinoelämän kolme ongelmaa
Valiokunnan seminaarissa käytiin läpi Lapin elinkeinoelämän nykyistä tilannetta ja Liisa Ansala nosti esille Lapin tämänhetkiset kolme suurinta ongelmaa.
Ensimmäinen haaste on väestön vanheneminen, mikä ei tosin kosketa vain Lappia. Syntyvyyden nouseminen ei enää yksistään riitä ratkaisemaan tätä ongelmaa, vaan tarvitsemme maakunnan ja Suomen rajojen ulkopuolelta työikäistä väestöä.
Toinen Lapin elinkeinoelämän ongelma on Lapin suorastaan onnettoman matalat TKI-rahoituksen luvut. Lapin T&K-menot ovat 1,1 % alueen BKT:sta, kun kansallinen tavoite on 4 %. Ratkaisuksi ehdotamme mm. yrityksen kasvuinnon nostamista ja pohjoisen TKI-erillisohjelmaa.
Koko pohjoisen alueen investointipotentiaali on 186,9 mrd. €. Kolmas ongelma on se, että Pohjois-Ruotsi onnistuu nopeammin realisoimaan tämän potentiaalin. Pohjois-Suomen osalta realisoitumista hidastaa mm. pirstaleiset luvitusprosessit, epävarmat rahoitukset ja negatiivinen asenneilmapiiri. Ratkaisuksi ehdotamme kuntien yhteisiä toimintamalleja ja lappilaista investointirahaston perustamista.
TKI-haasteisiin ja osaamiseen pureuduimme rehtorien kirnussa sekä Lapin hankeluolan yhteydessä. Lue Antin artikkelista, kuka voitti leikkimielisen hankeluolan ja mistä teemoista elinkeinoelämä haastoi Lapin rehtoreita.
Terveiset Lapin lennostolta ja Z-sukupolvelta
Komentaja Saku Joukas Lapin lennostosta toi puheenvuorossaan esille tämänhetkisen tilanteen lennostossa. Selvää on, että sotilasliitto Naton myötä puolustusvoimien toiminnasta tulee entistä näkyvämpää myös siviiliväestölle. Tästä hyvänä esimerkkinä oli maaliskuinen Nordic Response 24 -harjoitus. Elinkeinoelämän kannalta suuret sotaharjoitukset voivat tuoda myönteisiä vaikutuksia ja yhteistyön mahdollisuuksia.
Ennen vapaamuotoisempaa illanviettoa saimme ajatusten ravistelua Ellun Kanojen Taru Tujuselta. Puheenvuorossa palattiin jälleen väestön vanhenemisen tuomiin muutoksiin ja tulevien sukupolvien tarpeisiin.
Tujunen puhui paljon Z-sukupolvesta, joka käsittää 1997–2012 syntyneen sukupolven. Z-sukupolven vaatimukset työelämässä haastavat nykyistä johtamistapaa ja järjestelmiä. Kun työikäisiä on entistä vähemmän, tulee lappilaisten yritysten ottaa tämän sukupolven vaatimukset sekä arvot paremmin huomioon.
Vaikka sukupolviteoriat eivät luonnollisestikaan kuvaa jokaista sukupolven edustajaa, tulevaisuudessa nämä asiat paremmin huomioon ottavat yritykset tulevat todennäköisemmin saamaan jatkossakin osaavaa työvoimaa.
Seminaariosuuden jälkeen verkostoiduttiin speed dating -hengessä ja illallisella kohotimme vielä maljat 85-vuotiaalle Lapin kauppakamarille.
Haluatko tietää lisää Lapin kauppakamarin valiokunnista?

